ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuk dişhekimliği aslında en az yetişkin dişhekimliği kadar önemlidir. Kapsamı da çok geniştir. Önleyici tedavilerden ortodontiye kadar geniş bir alanı içerir.

Çocuklardaki diş fırçalama alışkanlığı ve el becerisi daha az olduğundan süt ve daimi dişler daha kolay çürümektedir. Çocuğa, diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazandırılmalıdır: Burada ailenin rolü çok büyüktür. Anne ve babada fırçalama alışkanlığı ne kadar fazlaysa çocuğun da o kadar fazla olacaktır.

Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah ve gece olmak üzere günde 2 kez dişleri bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek uygundur. 1 yaşından sonra yavaş yavaş diş fırçası kullanımına geçilebilir.
Süt dişlerinin, alttaki daimi diş sürene kadar ağızda kalması çok önemlidir. O yüzden süt dişlerine kesinlikle “nasılsa yerine yenisi çıkacak” gözüyle bakılmamalıdır. Hem alttan gelecek daimi diş rehberlik ederler ve doğru pozisyonda sürmesini sağlarlar hem de çocuğun çiğneme fonksiyonunu sağlarlar. Bu nedenle süt dişlerinde oluşan çürükler acilen tedavi edilmeli ve süresini tamamlayana kadar ağızda kalması sağlanmalıdır.

Önemli bir başka konuda 6 yaşında çıkan daimi 1. büyük azı dişleridir. Genelde o yaşta henüz süt dişleri yeni yeni düşmeye başladığından aileler bu konuyu atlamaktadır. Süt dişlerinin arkasında 6 yaşında çıkan daimi 1. büyük azı dişleri, çocuğun ağız hijyeni ve fırçalama alışkanlığına bağlı olarak hızla çürüyebilir. Burada önemli olan dişhekimi kontrollerinde dişin sürdüğünün saptanması ve gerekirse fissür örtücülerle dişin çürüklere karşı korumaya alınması gerekmektedir. Fissür örtücüler, çok girintili çıkıntılı olan diş yüzeyinin daha sığ ve düz bir yüzey haline gelmesini sağlayıp, diş yüzeyinde bakterilerin tutunmasını engelleyerek çürüğe mani olur.

Çocuklarda diş sağlığı ve düzgün bir çene gelişimi için erken yaşlarda diş hekimine gitme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu alışkanlık ilerde ortaya çıkabilecek diş hekimi fobisini engellemektedir.