DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Diş beyazlatma (bleaching) genel olarak diş temizleme (detertraj) ve parlatma işlemi ile karıştırılsa da esasında kozmetik bir işlemdir.

Diş beyazlatma (bleaching) işlemi, dişlerinde herhangi bir sorun ya da çürük bulunmayan, dişetleri sağlıklı ve pembe bireylerde çok daha iyi sonuç vermektedir.

Ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatma olarak ikiye ayrılır.

Ofis beyazlatma, yüksek konsantrasyonlu jellerle, dişetleri, dudaklar ve yumuşak dokular korunarak klinikte yapılan işleme verilen addır. Yüksek konsantrasyon içeriği sayesinde yaklaşık 45 dk.lık bir işlem sonucunda yaklaşık 2-3 ton renk açılması sağlanabilir. Gerektiğinde istenen sonuca ulaşmak için 2. ve 3. seanslar da uygulanabilir.

Ev tipi beyazlatma, tek başına ya da ofis beyazlatmaya ek olarak uygulanabilir. Ofis tipi beyazlatmada hızlı bir beyazlık elde edilirken ev tipi beyazlatmada daha düşük konsantrasyonlu jeller kullanılıp daha yavaş ama yine aynı etkiye sahip beyazlatma elde etmek mümkündür. Ev tipi beyazlatmanın avantajı klinikte vakit kaybetmeden, kişiye özel hazırlanmış ince plaklarla, genelde gece uyurken beyazlatmanın sağlanabilmesidir. Ayrıca değişik aralıklarla aynı plaklar kullanılarak beyazlatmaya devam etmek mümkündür.

Her 2 tip beyazlatmada da dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Beyazlatma süresi boyunca ve daha sonrasında belirli bir süre, doktorunuzun belirlediği belirli yiyecek ve içeceklerden uzak kalmak gerekmektedir. Bu hem beyazlatmanın geri dönmesini engeller hem de etkinliğini artırır.

Dişlerde, beyazlatma sonrası belirli bir süre hassasiyet gelişebilir fakat bu hassasiyet geçicidir.

Beyazlatma işlemi, dişlerin yüzeyinde herhangi bir deformasyona neden olmadan dişin iç tabakasında oluşan bir beyazlatma olup güvenilir bir uygulamadır fakat sadece dişhekimi kontrolünde yapılmalıdır.