ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİ

Diş hekimliğinde estetik uygulamaları gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde çok ilerlemiş durumdadır. Estetik diş hekimliğinde  amaç kişinin gülüşünün daha güzel, daha iyi hale getirilmesi veya dişlerindeki problemlerin çözülmesidir.

Estetik diş hekimliği aslında birçok ayrı uygulamayı içinde barındırır. En basitinden, dişin yapısından madde kaybı yapmadan uygulanan basit beyaz dolgulardan, beyazlatmaya (bleaching) ve en ileri adım olan gülüş tasarımına (gülüş dizaynı) kadar birçok yöntem ile hastanın istediği gülüşe ve dişlere kavuşması sağlanır.

Estetik dişhekimliğinde en çok yapılan uygulamalardan birisi olan porselen laminalar (Laminate Veneers) ile diş dokusunda minimum hazırlık yapılara yapılarak maximum etkili gülüş sağlanabilir.

Estetik algısı, aslında bembeyaz ve dikkat çeken dişler ile değil, tam tersine, doğal görünen, kişinin, yüz ve dudak şekline uygun, ideal büyüklükteki dişler ile sağlanır. Estetik diş hekimliğinin tam amacı da budur. Bunun için de bilgisayar görüntülerinden ve son derece gelişmiş porselen malzemelerden yararlanılır.