GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı aslında kısaca, kişiye özel gülümseme demektir.

Çok uzun yıllardır standart tasarımlara sahip protez dişler kullanılmış olup son yıllarda sadece kişiye özel gülümsemeler dizayn edilmeye başlanmıştır.

Burada en önemli unsurlardan birisi bireylerin yaşı, yüz şekli, sosyal durumları, çene ve dudak şekilleri dikkate alınarak hastanın karakteristik özelliklerine göre gülüş tasarlamaktır.

Gülüş tasarımı aynı zamanda pembe-beyaz estetiği de içerir. Dişetleri ve dişlerin uyumu, dudak çizgisinden ne kadar aşağıda görüneceği tamamen hastaya göre belirlenir. Burada hastaların istekleri önemli olmakla beraber, doğallığı yakalayabilmek için belirli rehber noktaları göz önüne alıp, orantısal olarak estetik dişleri sağlayabilmek önemlidir.

Gülüş tasarımı en basit haliyle sadece kompozit (beyaz) dolgular ile de yapılabilir. Bonding adı verilen bu yöntemde dişlerin aralarındaki boşluklar (diastema) kapatılabilir ya da kırık ve aşınmış dişler orjinaline tam uygun olarak tamir edilebilir.

Bunun yanında tam porselen ya da lamineler (yaprak porselen) ile de gülüş tamamıyla değiştirilebilir. Hastaların genelde çok mutlu olduğu, çok uzun yıllar sorunsuzca kullanılan ve kişinin güvenini artıran gülüşler yaratmak mümkündür.