KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi, çürükten ya da kırıktan dolayı oldukça fazla hasar görmüş ya da iltihaplanmış bir dişi onarmak ve kurtarmak için yapılan bir tedavidir.

Tedavi, dişin hasar görmüş bölümünün (dişin özü-pulpa) çıkarılması, temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve tekrar doldurularak kapatılmasını içerir.

Pulpaya yani dişin canlı dokusuna hasar veren nedenlerin en yaygın olanları çatlamış ya da kırılmış diş, çürüğün çok derin olması ya da aynı dişe birçok kez tedavi uygulanmış olmasıdır. Kanal tedavisi terimi, söz konusu tedavide dişin köklerinin içindeki kanalların temizlenmesinden kaynaklanır.

Kanal Tedavisi Nasıl Bir Tedavidir? Aşamaları nelerdir?

Öncelikle dişlerin röntgeni çekilir ve sorunlu diş tespit edilir. Ayrıca röntgende çevre dokuların durumu iltihabi bir durumda iltihabın büyüklüğü de saptanabilir.

Daha sonra lokal anestezi uygulanır. Sanılanın aksine kanal tedavisi ağrılı bir işlem değildir. Belirli tekniklerle tamamen ağrısız bir tedavi mümkündür.

Tedavide önce dişteki çürük kısımlar temizlenir, daha sonra dişin canlı dokusuna ulaştıktan sonra dişin sinirleri alınır, kanallar bir süre dezenfekte edilip, genişletildikten sonra aynı seansta ya da başka bir seansta, sızdırmaz bir dolgu maddesi ile doldurulur. En son da dişin üst dolgusu yapılıp tedavi sonlandırılır. Bazı durumlarda – özellikle madde kaybının çok olduğu durumlarda ya da dişte kırılma riski olduğunda – kanal tedavili dişlere porselen kaplama yapmak gerekebilir.

Genel olarak çok başarılı bir tedavidir. Kanal tedavisi olan bir diş ömür boyu dahi kullanılabilir. Fakat her işlemde olduğu gibi kanal tedavisinde de yıllık kontroller önemlidir. Dişin röntgeni alınarak kanala tedavisinin ileriki yıllardaki başarı oranları saptanabilir.