ZİRKONYUM PORSELEN

Zirkonyum porselen kaplamalar son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlanan ve metal destekli porselenlerin yerini almaya başlamış estetik kaplamalardandır. Estetik kaplamalar sınıfında şu anda en çok kullanılan malzeme zirkonyumdur. Zirkon aslında beyaz renkli bir alaşım olup doğal diş renginde işlenip porselenin altyapısında uygulanmaya başlanmıştır.

Metal destekli kaplamaların getirmiş olduğu dezavantajları hemen hemen ortadan kaldırmıştır. Özellikle ön dişlerde metal yansımaları, dişetinde siyah-gri bir renk oluşturur bu da estetik açıdan oldukça sıkıntılı bir durumdur. Zirkonyumun dişeti ile uyumu çok daha iyi olduğundan ve bilgisayar teknolojileri sayesinde dişeti bölgesinde çok ince işlenebilmesi ve ayrıca ışık geçirgenliği, zirkonun, metal altyapılı porselenlere göre çok daha estetik olmasını sağlar.

Zirkon dişler hem ön bölgede hem arka bölgede güvenle kullanılmaktadır. Ayrıca implant üstü protezlerde de sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır.  Ayrıca biyolojik olarak uyumlu bir madde olup metal alerjisi ya da korozyon gibi sorunlara yol açmaz.